Jak si vybírat štěně bulíčka?

 

 Vybrat štěňátko není jednoduchá záležitost a už vůbec ne, pokud se jedná o anglického bulteriera. Najdete tu pár rad, čím byste se případně  mohli řídit a podle čeho vybírat.

 

 1. Základ 

 Nejprve si ujasněte, co přesně chcete.....spičkový exterier, výbornou povahu, či hlavně pevné zdraví..?

 

 2. Chovatelská stanice

 Vybrerte si chovatelskou stanici. Tohle možná vypadá jednoduše - prostě počkám, kde se narodí štěňata- ale bohužel, zdání klame. Pokud  chcete mít dobrý chovatelský servis a dobré štěně, je třeba vybírat pečlivěji. Na stránkách bulterierclub.com naleznete soupis chovek STD bulíků i  minísků(nejsou tam všechny). Doporučuji projet stránky a až budete mít vytipované některé z nich, poptejte se na veřejných fórech, facebooku a po známých. Určitě se najde někdo, kdo štěně od té samé má- ne v případě chovek s vrhem A, to je první vrh:o) Případné majitele štěňat můžete najít na genealogii, odkaz naleznete na již zmíněných stránkách bulterierclub.com. Vybírejte dobře, protože i špatný chovatelský servis Vám může často dost zavařit. Mnoho napoví i zájem chovatele o Vás samotné, zda-li ho zajímá kam pejsek půjde std.

 

 3. Testování psů

 Samostatný bod- asi nejdůležitější. I podle toho totiž poznáte, jak to chovatelská stanice s chovem bulíků myslí. Pokud mají natestované každé  své chovné zvíře, pak jsou to dobří majitelé a pro chov chtějí něco udělat. Bulíci se testují na: SRDCE, LEDVINY, PATELLA a SLUCH.

 

 U srdce je třeba požadovat u rodičů DOPPLER, je to speciální barevné sono(zjednodušeně), které lékaři odhalí i sebemenší vadu. U srdce NIKDY nestačí poslech!! A pozor, někteří psi jsou testovaní jen na jednu srdeční vadu...to je málo, těch je několik možných!

 Ledviny se vyšetřují z krve, moči a dělá se sono. Nejlepší jsou samozřejmě všechny 3 možnosti, ty vyloučí jakoukoli vadu, včetně cyst. Moč by se měla průběžně opakovat, jen z ní nejlépe poznat blížící se selhání ledviny.

 Vyšetření luxace patelly(čéšky) je také důležité, luxace neboli vykloubení se pozná i podle chůze pejska, dělí se na víc stupňů závažnosti.

 BAER- vyšetření sluchu se provádí pod celkovou narkózou pejska, ten může být hluchý na jedno nebo obě uši(v obou případech se to dědí) a  nebo naprosto zdráv a slyšící.

 < ani u testovaných psů není záruka 100%, ale snižuje se riziko, čím víc testovaných generací, tím menší riziko vzniku onemocnení>

 

 4. Genealogie

 Také důležitý faktor při vybírání pejska. Pokud máte vytipovaný vrh, podívejte se na rodokmeny obou rodičů, pokud jim nerozumíte, zeptejte se, mnoho lídí má přehled, co se přenašečů týče.

 

 5. Závěr

 Pokud mát toto všechno vybrané a prověřené- není to zrovna jednoduchá práce- tak ještě doporučím prohlédnout si oba rodiče naživo, jak se  chovají, jak se mají k lidem, k jiným pejskům....

 

 Tento článek jsem psala já, jakožto laik, pokud někdo najdete chybu, prosím, kontaktujte mě a já jí ráda opravím .DĚKUJI!:o)